light bulb icon
Snabba leveranser
light bulb icon
Fraktfritt över 3000 kr
light bulb icon
Trustpilot 4.4/5
Icon / Unknown / shopping-cartCreated with Sketch.
0
Snabba leveranser
Fraktfritt över 3000 kr
Trustpilot 4.4/5
Webshop
Skräddarsytt
Tjänster
Kunder
Kunskap
Blogg
Hållbarhet
Kontakt

Pallkrage i wellpapp eller trä – vad passar ditt flöde?

Pallkragar är en väl etablerad lösning för transport, lager och materialhantering. Men alla flöden kräver inte samma typ av emballage – eller den vikt och prestanda som en traditionell pallkrage i trä erbjuder. Med pallkragar och lock i wellpapp får du ett lättare alternativ för applikationer där enkel hantering, låg emballagevikt och effektiva packflöden är viktiga.

Våra pallkragar i wellpapp är anpassade för formatet 800 × 600 mm med en kraghöjd på 200 mm, och finns i två utföranden: Lightweight för regelbundna behov och Heavy Duty för mer krävande applikationer.

Det handlar inte om att alltid välja wellpapp framför trä. Det handlar om att välja rätt pallkrage för rätt flöde.

Linje

Lägre vikt - enklare hantering

En av de tydligaste skillnaderna mellan pallkragar i wellpapp och traditionella pallkragar i trä är vikten.

Ett lättare emballage kan förenkla den dagliga hanteringen för medarbetare som monterar, flyttar och packar pallkragar. Jämfört med traditionella pallkragar i trä innebär wellpappsalternativet också en minskad klämrisk vid hantering.

Vikten blir därför en relevant faktor inte bara under transporten, utan även i själva packprocessen.

Lightweight eller Heavy Duty?

Olika produkter och transportflöden ställer olika krav på emballaget. Därför finns pallkragarna i två utföranden.

  • Lightweight passar applikationer där lägre vikt och enkel hantering prioriteras och där godset inte kräver en kraftigare konstruktion.
  • Heavy Duty är framtagen för mer krävande applikationer där högre prestanda behövs, men där en wellpappbaserad lösning fortfarande är ett relevant alternativ.

På så sätt kan lösningen anpassas efter godset och de krav som ställs på hantering, lagring och transport.

För transport, lager och internlogistik

Pallkragen placeras på pallen och kompletteras med ett lock som tillsammans skapar ett praktiskt skydd runt godset.

Lösningen kan exempelvis passa för komponenter, reservdelar och andra produkter som transporteras eller hanteras på pall. Den kan användas inom lager och internlogistik, mellan produktionsenheter och för utgående leveranser.

Formatet gör det också möjligt att integrera lösningen i befintliga pallbaserade logistik- och packflöden. När pallkragen inte används kan den fällas ihop, vilket minskar utrymmesbehovet vid lagring och hantering.

Ett alternativ för envägs- och exportflöden

I slutna retursystem kan pallkragar i trä vara ett bra alternativ eftersom de kan cirkulera och användas upprepade gånger. Men alla pallkragar kommer inte tillbaka.

Vid export, leveranser direkt till kunder eller andra envägsflöden kan det därför vara relevant att se över vilket emballage som faktiskt behövs. När returhantering saknas och träets fulla prestanda inte krävs kan en lättare pallkrage i wellpapp vara ett intressant alternativ.

Ett komplement till returförpackningar

Trä och wellpapp behöver inte vara ett antingen eller. En verksamhet kan exempelvis använda pallkragar i trä i etablerade returflöden och pallkragar i wellpapp för leveranser där emballaget inte ska returneras.

Pallkragar i wellpapp kan också vara ett praktiskt komplement i verksamheter med returförpackningar, exempelvis när ordinarie returförpackningar inte finns tillgängliga när de behövs. Det gör det möjligt att anpassa emballaget efter olika flöden och lösningar inom samma verksamhet.

Wellpapp passar etablerade återvinningsflöden

Wellpapp är ett etablerat förpackningsmaterial som kan hanteras i befintliga insamlings- och återvinningsflöden för pappers- och fiberbaserade förpackningar, förutsatt att lokala sorteringsanvisningar följs.

Det kan underlätta hanteringen hos mottagaren, särskilt i verksamheter som redan hanterar stora mängder wellpapp och andra pappersbaserade transportförpackningar.

Linje

Pallkrage i wellpapp eller trä?

Det finns ingen lösning som passar alla applikationer. Därför bör valet börja med själva flödet, inte med materialet. Ibland är rätt lösning att använda både trä och wellpapp – i olika delar av logistikflödet. 

Vilket gods ska packas? Hur tungt är det? Hur ser transporten och hanteringen ut? Ska emballaget returneras eller stannar det hos mottagaren? Och behöver alla leveranser verkligen samma typ av pallkrage? Utifrån de förutsättningarna går det att avgöra om Lightweight, Heavy Duty eller en traditionell pallkrage i trä är rätt lösning.

Pallkragar i trä är robusta och väl etablerade och är fortsatt relevanta för krävande applikationer och returflöden där emballaget används många gånger.

Pallkragar i wellpapp kan vara ett alternativ när lägre vikt, enklare hantering eller envägslogistik prioriteras och applikationen inte kräver träets fulla prestanda.

loading symbol